A Montessori pedagógia

Maria Montessori a pedagógiájának alapjait száz éve teremtette, mégis korunkban is időszerű és egyre népszerűbb.

Ennek egyik oka az lehet, hogy a személyiség  olyan értékeit kívánja fejleszteni, amely gyorsan fejlődő társadalmunkban elsőrendű fontosságú. Melyek ezek?
  • az önállóság
  • a problémák felismerése
  • a problémamegoldó gondolkodás
  • a sokoldalú kreativitás
  • az együttműködés képessége
 " Nem a tudás mennyisége a fontos, hanem a képességek fejlettsége. "- írta Montessori, s ezzel megteremtette és kidolgozta a tanulásnak egy új formáját. A Montessori szellemiségű pedagógus feladata a gyermeki tanulás feltételeinek megteremtése és az önállóan tevékenykedő gyereket követve, a szükséges segítségnyújtás. Óvodás korban a tanulás ösztönös, a világ felfedezését jelenti, amelyhez a Montessori-féle előkészített környezet biztos alapokat nyújt. Fejleszti azokat a készségeket, s megteremti mindazt, amelyre később, az iskolában, a tudatosan tanulás idején, biztonsággal lehet építeni.