Maria Montessori (1870-1952)
„Arra taníts, hogy önálló lehessek, hogy büszke lehessek magamra! Hogy elgondolkozzam rajta, hogy képessé váljak rá, hogy eldönthessem, hogy véghezvigyem. Én magam! Mert ez az út vezet el a gyermeki lét végső céljához, a boldog felnőttséghez.” Maria Montessori olasz orvosnő, pedagógus és pszichológus, a róla elnevezett pedagógiai iskola megalkotója.
Maria Montessori (1870-1952) Olaszország első orvosnője. Rómában, kórházi körülmények között kezdett el először gyerekekkel foglalkozni. Megfigyelte őket, feljegyzéseket készített mindennapjaikról. Montessori a hagyományos pedagógiai módszerek hibáját abban látta, hogy a pedagógusok nem ismerik igazán a gyerekeket. 1907-ben nyitotta meg első intézményét, a „Casa dei Bambini-t” a „Gyermekek Házát”, szegény sorsú utcakölykökből toborozva. Iskolájában biztosította a szabad tevékenység lehetőségét, s azt hangsúlyozta, hogy minden gyermek önálló egyéniség, a gyermekek eltérő ütemben fejlődnek, ezért egyéni nevelési módszereket igényelnek. Montessori felismerte, hogy feladatokat kell adni a gyerekeknek, aktivitásra, önálló munkavégzésre kell őket buzdítani; s ezt pedagógiai módszerébe egyre inkább beépítette. Az első Gyermekek Háza megnyitását követően Maria Montessori nézetei elterjedtek, ő maga továbbképzéseket, előadásokat tartott, pedagógusokat nevelt. Béke és nevelés programja nemzetközi elismeréseket kapott.
Montessori hatása
Montessori az érzékszervi fejlesztésen keresztül megvalósuló, motiváló játék- és munkaeszközöket használt (Montessori eszközök), de ő alkalmazott először az a gyerekekhez méretezett berendezési tárgyakat (székeket, asztalokat, polcokat), és nagy mennyiségben játékokat, amelyeket a gyerekek bármikor levehettek a polcról . Sok ilyen, ma már természetesnek tűnő „módszere" és „eszköze" abban a korban kirívónak és szabadelvűnek hatott. Nevelési módszeréből kizárta a tekintélyelvűséget, helyette ötletes nevelési módszereket, trükköket dolgozott ki. Montessori hatására a világ minden részén jöttek létre Montessori-iskolák. Számosan tanulmányozták, s követték, vagy részben más reformpedagógiai módszerekkel ötvözve alkalmazták nevelési gyakorlatát . 1929-ben alakult meg a Nemzetközi Montessori Szövetség (AMI), amely Dániában tartotta első kongresszusát, s ma is létező nemzetközi egyesület.